Ana Yüreği


Yazar
12 Kasım 2019 Salı
Yazan : Mehmet Fatih Daban
Güncelleme: 12 Kas 19 Sal, 16:53

İstanbul Fatih Semti’nin 35C Kocamustafapaşa-Taksim Otobüs hattında gerçek bir hikaye

Dört arkadaş, heyecanla yeni vizyona girmiş bir komedi filmini izlemeye otobüse atlamış, taksime ilerliyorduk.

Otobüsün birbirine dönük dörtlü koltuğunda, üç tıp fakültesi öğrencisi Osman, Fatih, Emirhan ve yeni mezun avukat Mert, dört arkadaş olarak, parasızlığımızı içimize sindirmiş, neşeyle muhabbet ediyorduk. En son kaç paramızın kaldığı, ayın sonuna kadar nasıl geçineceğimizi, Balıkesirli Emirhan’ın memleketine feribotla mı, otobüsle mi gittiğini…

Henüz Haseki durağına varmamışken otobüsün ortalarından bulunduğumuz koltuklara doğru çarşaflı bir hanım teyze geldi. Yan koltuklardan bir genç yerini vermek istedi. Teyze ısrarla birazdan ineceğini söyleyip kabul etmedi. Ve bize yönelip şu soruyu sordu:

-Aranızda hanginiz Balıkesirli?

Emirhan

-Benim ,dedi.

Teyze devam etti:

-Siz konuşurken duydum. Benim eşim de Balıkesirli. Şunu kabul edin beraber çay falan içersiniz, dedi.

Elindeki parayı Emirhan’ın eline sıkıştırdı ısrarla.

Fatih şöyle bir talepte bulundu:

-Eşinizin telefonunu Emirhan’a verin iki hemşehri muhabbet etsinler, dedi.

Teyze gözleri dolu ve bir o kadar da mağrur:

-Eşimi bir trafik kazasında aniden kaybettik. 27 yaşından beri iki evladımı kendim büyüttüm, okuttum. Kızım evlendi Almanya’da yaşıyor. Oğlum kendi memleketim olan Trabzon’da yaşıyor. Orada iş buldu. Ben evlatlarımı tek başıma ne çilelerle büyüttüm. Sizin konuşmanıza kulak misafiri oldum. Rahmetli eşimi ve çocuklarımı hatırladım. Bu parayı kabul edin.

Çarşaflı onurlu ve şerefli teyzemizin otobüsten inerken hayır dualarını da aldık. Ona da dua ettik ve temennide bulunduk. Eşine rahmet diledik.

Emirhan eline sıkıştırılan paraya bakmamış, 10 lira sanıp kabul etmiş. Mert 50 lirayı görmüş ve ne gönlü bol teyzeymiş diye düşünmüş. Aslında çarşaflı anamız Emirhan kardeşimizin eline 2 adet 50TL lik toplamda 100 lira sıkıştırmıştı. Memleket bu parasız halinde, gönlü bol ana yürekli kadınlarıyla gurur duysun.

Hikaye burada bitiyor, peki manası nerede?

Bu ülke bir daha varlık mücadelesi verse, anadolu anneleri yine analık vazifesini kendi çocukları gibi bu vatanın her evladına yapacaktır.Whatsapp Facebook Twitter

Yeniden Fetih Gazetesi, Tüm Hakları Saklıdır 2019 Copyright